top of page

čt 16. 11.

|

ZUŠ Zlín - Malá scéna

NOC DIVADEL

Známá akce v gesci naší ZUŠ

Vstupenky nejsou v prodeji
Zobrazit další události
NOC DIVADEL
NOC DIVADEL

kdy a kde

16. 11. 2023 18:00

ZUŠ Zlín - Malá scéna, Štefánikova 2987/91, Zlín

o akci

Noc divadel v ZUŠ 16.11.2023

Literárně-dramatický obor ZUŠ Zlín Vás zve na Noc Divadel, v průběhu které budete moci shlédnout tři představení (každé jiného žánru), pobesedovat s tvůrci a vyslechnout si názor odborné veřejnosti i žáků ZUŠ a v rámci diskuze budete moci sdělit svůj názor.

Noc divadel na ZUŠ bude výchovno-vzdělávacím večerem pro všechny, co se o divadle (a zejména o představeních, které shlédnou) chtějí dovědět co-to navíc.

Na Noci divadel 2023 se představí:

Tyátr ModroDiv – soubor zabývající se inkluzivním divadlem  čas 18:00

Divadlo z Truhlice -divadlo hrající převážně pohádky pro dětského diváka čas 19:00

LUNETRDLO - slovenské ochotnické divadlo s velice originální poetikou. čas 20:30

PROGRAM:

18:00 – Modrodiv

Nesahat – 20 minut

/inkluzivní divadlo/

Slovo o inscenaci:

Představení „Nesahat“ je inspirováno životním příběhem jednoho z herců s jinakostí.

Inscenace vznikla v rámci mezinárodní spolupráce. Hlavním prostředkem je pohybová improvizace skrze metodu plasticko-kognitivniho stylu pohybu (jsme jediní v ČR, kteří touto metodou pracujeme). Obsah inscenace zpracovaná některé z fenoménů prožívání lidí s poruchou autistického spektra.

Slovo o souboru:

ModroDiv je inkluzivní divadelní soubor, který je určen dospívajícím a dospělým osobám. V současné době je soubor tvořen lidmi s poruchami autistického spektra (PAS), odborníky zabývající se sociálně a speciálně pedagogickou činností, dramaterapií a absolventy ZUŠ. Pravidelné setkávání na pohybových zkouškách začalo v září roku 2017 na Malé scéně Zlín. Soubor ModroDiváček pro děti od 10 let byl založen v listopadu 2018.

V souborech pracujeme metodou kognitivně plastického stylu pohybu, která je založena na autorské koncepci autorky Natalji T. Popové, kterou již 30 let úspěšně aplikuje v praxi. Metodu využívá u lidí s mentálním postižením včetně geneticky podmíněných forem, s psychickými problémy a s problémy v oblasti emocí a sebeovládání, s poruchami autistického spektra, s poruchami pohybového aparátu, se somatickými onemocněními, s poruchou zraku a sluchu a následně ji využívá i v teatroterapeutických aktivitách. Program postavený na této metodě vznikal v průběhu 30 let a neustále byl zdokonalován v praxi Regionální společenské organizace pro sociálně tvůrčí rehabilitaci dětí a mládeže s vývojovými vadami a jejich rodin „KRUG“ (RSO STR KRUG).

19:00 – Divadlo z Truhlice

Truhlík a Truhlička - Stolování - 40 minut

(interaktivní iluzivní pohádka)

Slovo o inscenaci:

Truhlík a Truhlička Vám přinášejí pohádku... cestou ale měli se svou Truhlicí takové problémy, že nejenže přišli se zpožděním, ale navíc Truhlík natolik vyhládl, že nezbývá sil nejen na pohádku, ale možná už vůbec na nic. Není jiné možnosti, než něco uvařit... ale co? A jak na to? A jak s tím na stůl??? A co s tím vším nádobím?!

Popletená pohádka o tom, jak se vaří, stoluje, a nakonec i uklízí.

Slovo o souboru:

Divadlo z Truhlice je zájezdové divadlo ze Zlína. Náš repertoár obsahuje inscenace pro děti i dospělé.

Dětskému divákovi se věnujeme takřečeno denně - jezdíme po školkách a Kulturních institucích, kde s naší pohádkovou dvojicí - Truhlíkem a Truhličkou (což jsou skřítci z Truhlice) s dětma zábavnou formou řešíme základní problémy všedních dnů, jako jsou například stolování, etiketa, hygiena, oblékání, ekologie... V inscenacích herci zpívají, doprovázejí se hrou na hudebních nástrojích a do děje zapojují i diváky.

20:30 - LUNETRDLO /SK/ - ĽUpčianske NETRadičné divaDLO

Pierre-Henry Cami: minikomédie - 45 minut

/Poviedková komédia plná čierneho humoru/

Slovo o inscenaci:

Inscenáciu Minikomédie pre vás naskúšalo študentské odvetvie Lunetrdla - herci sú žiaci ZUŠ RKK (Ružomberského Katolíckeho Kruhu), a táto partia mladých ěudí vystupovala aj na festivale Jiráskův Hronov.

Predlohou inscenácie je kniha s názvom Minikomédie. Autorom je Pierre Henri Cami. Pre väčšinu divákov myslím úplne neznámy francúzsky autor. Svoje dielka tvoril pred zhruba 100 rokmi. A taký velikán svetového humoru akým bol Charlie Chaplin sa o ňom vyjadril ako o najväčšom humoristovi všetkých čias. A predsa o ňom málokto vie. Možno preto, že jeden čas pracoval v pohrebnej službe a dokonca jeho začiatky sú spojené s časopisom Furgon, ktorý bol periodikom vydávaným parížskymi pohrebnými službami. Už asi tušíte, že bol majstrom čierneho humoru.

Kto pozná Lupčianske netradičné divadlo vie že to netradičné nemáme len v názve ale aj v tvorbe. A že siahnuť po Camiho textoch bola pre nás výzva. Možno aj preto, že minikomédie sa síce javia ako divadelné texty, ale väčšina režisérov ich pokladá za neinscenovateľné. Nuž sme sa s nimi popasovali a výsledok uvidíte teraz, v prvej svetovej repríze na ZUŠ Zlín, tak to skúste vydržať. Čierny humor má svoje kúzlo a svoje skryté významy - nechajte sa nimi očarovať a odhaľte to pekné, čo je skryté pod nánosom hrúz.

Slovo o souboru:

Na trhu divadelných úletov pôsobí LUNETRDLO od roku 1992. Boli nejaké skúsenosti, bolo javisko, boli ľudia a hlavne bola chuť. A dokonca bola aj historická príležitosť, lebo ľupčianske divadlo si pripomínalo 155 rokov od uvedenia prvej inscenácie. V repertoári sa za tie roky vystriedalo kadečo, ale až doposiaľ (snáď to nebude znieť veľmi sebavedome) striktne autorské inscenácie, či predstavenia „na motívy”.  Energiu, nespotrebovanú v oblasti „serióznej divadelnej tvorby“, si občas vymlátime v kabaretných tematických večeroch v štýle retro-unlimited-psycho. Pravidelne sme sa zúčastňovali na Kremnických gagoch, festivale Divadelná jar Jána Roháča, Divadelná chalupka Brezno, aj v sprievodnom programe na Scénickej žatve („LUPCASTORY“, „Divadelné miniatúry“). Ako hosť sme opakovane vystúpili aj na najvyššej prehliadke amatérskeho divadla v susedných Čechách, na Jiráskovom Hronove.  Pôsobíme po okolí blízkom aj vzdialenom (minule sme boli aj v Ružomberku). Prisudzujú nám zvláštnu „lunetrdlácku” poetiku. Nuž, asi ju naozaj máme a tak nejako sa jej raz humorne, inokedy možno vážnejšie držíme…

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Budeme se na Vás těšit

sdílení

bottom of page